VirtualCS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


We Belive In You..
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 No lag pe sv

In jos 
AutorMesaj
kidu_atomic
Admin
kidu_atomic


Mesaje : 7
Data de înscriere : 18/07/2009

No lag pe sv Empty
MesajSubiect: No lag pe sv   No lag pe sv EmptySam Iul 18, 2009 10:50 am

General: Este recomandat un procesor de cel putin 1.5ghz.De asemenea va recomand 512 RAM sau mai multi.Un P4 nu e mult mai rapid decat un Celeron , dar sa nu te astepti sa tii 20 de playeri fara lag pe un Celeron.Daca aveti 256 RAM serverul v-a rula , dar cand playerii incep sa intre , si numarul acestora sa creasca , serverul v-a incepe sa agate. Ca windows va recomand Windows XP Service Pack 2 deoarece manaca putine resurse si merge foarte bine . sau Windows XP Pro.Daca vrei sa tii server dedicat poti configura serverul pe Linx deoarece Linuxul e cel mai bun pentru servere.

Uitati configuratia computerului pe care tin eu serverul :
Amd Athlon 4800 ghz
512 RAM
Windows Xp SP2


Internetul : In paralel cu un computer bun , pentru a rula un server bun trebuie sa ai o conexiune de internet adecvata.Eu va recomand internet prin Fibra deoarece este foarte bun pentru tinut servere. Nu faceti server pe Wireless deoarece Wirelessul este foarte lent si cade foarte repede.DSL-ul are si el avantaje si dezavantaje , precum si internet prin Cable.Daca sunt mai putini utilizatori pe retea atunci mai multa banda v-a fi disponibila.DSL poate fi mai bun decat Cable in unele sensuri dar din experienta mea nu va recomand.

Down Up
Cable 200 kbps-30 mbps 128 kbps-3 mbps
DSL 144 kbps-8 mbps 128 kbps-8 mbps


Dupa cum observati ,Cable este mult mai rapid in download rate.Avantajul la DSL este ca are mult update rate.Cand rulezi un server ai nevoie de upload rate cat mai mare.Dupa cum vedeti DSL poate fi mai bun decat cable in unele cazuri.


Tweak XP:
E timpul sa "forjam" un pic windowsul.Cei ce stau rau cu concentrare sa uite de acest lucru.
Inainte de toate sa facem un backup la registru : Mergeti la Start/Run , unde scrieti regedit.Mergeti la File apoi la Export.Fiti siguri ca alegeti "all" la export range.
Sus In jos
 
No lag pe sv
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VirtualCS :: VirtualCS - Counter-Strike :: Tutoriale-
Mergi direct la: